Szukaj na tym blogu

piątek, 11 listopada 2011

Pecorino romano D.O.P. [Auchan]

Mając w perspektywie konsumpcję makaronu, będąc w Auchanie, szukałem parmezanu. Poziom cen tychże skutecznie mnie zniechęcił (zwłaszcza mając na uwadze pamiętny włoski tydzień w Biedronce (wiosna 2011 r.), kiedy to 200 gram sera Grana Padano kosztowało 8,99 zł). Ech, może se to vrati.
No więc, rozpuszczony mocno promocyjnym poziomem cen biedronkowych dałem sobie spokój z "parmezą" za dwie dychy i uwagę zwróciłem na zgrabny, obiecujący klinek, kuszący ceną 12 zł za 250 gram. Niejaki pecorino romano, czyli w wolnym tłumaczeniu owczy rzymski.


I coż my tu mamy:
Ser owczy podpuszczkowy dojrzewający.  W składzie, to co ser potrzebuje żeby być serem, a nie wyrobem seropodobnym, czyli mleko owcze, sól, podpuszczka. I tyle. 
Kolor, jak na zdjęciu, czyli bladożółty, niezbyt obiecujący. Rzekłbym nawet, że bardziej biały niż bladożółty. 
Konsystencja sera jest zwarta, ale nie jest tak twardy jak np. grana padano. Przy ścieraniu na tarce zdarzyło mi się że się ukruszył, co problemem żadnym nie jest, ale taki jego urok.
Do rzeczy jednak. W smaku przypomina mi wypadkową oscypka i parmezanu. Jak dla mnie jest trochę za słony. Choć po popróbowaniu zakopiańskich "scypków", "serków regionalnych" etc margines soli w serze mi się nieco przesunął.
Słoność tego sera można zniwelować niesoleniem makaronu i po problemie.
W wersji z sosem po starciu smakuje znakomicie. Nie tak jak grana padano, ale za tą cenę jest super.
Do wina w wersji "krojonej" też się spisał.
Ser jest produkowany we Włoszech dla ichniejszego Auchan i dystrybuowany również u nas.
Produkt oznaczony jest symbolem jakości D.O.P. (Denominazione di Origine Protetta) - Chroniona Nazwa Pochodzenia. Dojrzewał min. 8 miesięcy.


Plusy:
- cena 12 zł za 250 gram, tj. za kilogram 48 zł. Taniej nie znalazłem.
- długi termin przydatności


Zastrzeżenia:
- dostępny tylko w Auchan (za tą cenę), więc trudno uznać to za wadę produktu.
- kapkę za słony.


Czy kupiłbym ponownie? Już kupiłem. I mam nadzieję, że nie jest to produkt sezonowy, bo będę doń wracać. No chyba, że w Biedronce znowu pojawią się grana padano za 8,99 zł. 


Ocena: 8/10

2 komentarze: