Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 listopada 2011

Duvel Belgisch Specialbier

Byliście w Belgii? Nie, to polecam, jeśli tak, to wiecie o czym mówię. Zaiste, jak to się dzieje, że w kraju tym, co piwo, to odkrycie, a u nas ciężko znaleźć piwo z tożsamością, powalające na kolana, różniące się od nurtu wytyczonego przez wiodące browary. Szczęśliwie, "markiety" łaskawie dopuściły na swe półki produkty mniejszych, mniej znanych browarów, umożliwiając poszerzenie horyzontów szerszej rzeszy konsumentów. Problemu takiego nie mają w powołanej wcześniej Belgii. Piw tam zatrzęsienie, a jedno lepsze od drugiego. Wybierać jest w czym, trzeba wiedzieć tylko czego się chce. A jak się nie wie, to i poeksperymentowanie samo w sobie jest sympatyczne. Należy się tylko zaopatrzyć w otwieracz, chcąc łaknąć aromaty na łonie natury. Jednym z godnych polecenia piw, jest niejaki Duvel. Oto i on:


Duvel, po flamandzku "diabeł" moc ma iście piekielną, choć wygląd anielski. Można się zatem szybko skuć. Jest ono piwem jasnym, górnej fermentacji trójniakiem, z browaru Moortgat.
W barwie jasnozłoty. Zapach świeży i kuszący. Dopiero po przechyleniu pucharu czuć moc. Ale nie tak nachalną jaka niesie się z naszymi rodzimymi produktami piwopodobnymi w wersji vol 7% i wyżej, a odświeżającą, z delikatną goryczką. 
Duvel w "firmowym pokalu". Ładnym i wygodnym. Do tego praktycznym , bo wyprodukowanym z naprawdę grubego szkła, więc się można bez obaw stukać ;)


Piwo występuje w wersji 330 ml (taką degustuję) oraz 750 ml w butli jak po szampanie, zamykanej korkiem - wersja prezentowa, imprezowa w gustownej metalowej puszce, a nawet 1,5 l magnum butli (tego nie widziałem). 
Co do mocy, to alkoholu stwierdzono 8,5%. Niegdyś również i doświadczono, ale to było w Belgii, po podróży itd.
Co tu dużo mówić i pisać. Spożywać!
Plusy:
- ciekawy smak;
- nienachalny smak alkoholu w piwie;
- piana szybko znika i nie przeszkadza;
- dostępny w Polsce.


Minusy:
- cena (w necie znalazłem butelkę 330 ml za 10 zł). W Belgii kosztuje normalnie, czyli tyle co pozostałe.


Ocena 10/10. Perfecto.


Dla ciekawych link producenta, gdzie można również nabyć stosowne produkty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz